top of page

Katalónia, Spanyolország autonóm régiója, mindig is el szeretett volna szakadni a királyi Spanyolországtól, egyrészt a nemzeti identitásuk, tudatuk miatt, másrészt pedig igazságtalannak érzik a velük történő bánásmódot.

Történelmi háttér.....

Mint autonóm tartománynak, Katalóniának is van parlamentje. Idén szeptemberben kerültek sor a választásokra ahol nagyjából mindenki aki a függetlenség pártján állt, Artur Mas vezetésével egy koalíciót alkotott "Eggyütt Az Igenért" ("Junts Pel Sí") névvel és azt ígérték a kampány során, hogy ha Å‘k nyerik a választásokat, akkor elintézik, hogy Katalónia másfél éven belül elnyerje a teljes függetlenséget.

      KésÅ‘bb meg is nyerték a választást, de ez problémákat okozott ugyanis nem gondoltak bele abba ami végül bekövetkezett, hogy mit tegyenek ha nem abszolút többslggel nyerik a választásokat. Ebben az esetben a függetlenség kivívása nemhogy a következÅ‘ másfél évben, de az elkövetkezendÅ‘ kormányzati ciklusban sem valószínű, de nem tudni mit hoz a jövÅ‘.

A spanyol vezetés teljes erejével ellenzi az elszakadást mivel ez Spanyolország egyik leggyorsabban fejlÅ‘dÅ‘, legnagyobb gazdasággal rendelkezÅ‘, legtöbb turisstát vonzó tartománya és ha elszakadnának, ez jelentÅ‘s veszteségeket okozna. Ugyanakkor a katalánok pont azt ellenszenvezik, hogy a tÅ‘lük befolyt pénzeket, adókat más régiók fejlesztésére költi a kormány. Ez tulajdonképpen normális is egy ország gazdaságában. A befolyt adóból nyilván nem a leggazdagabb réteget pénzelik egy tisztességes országban, hanem a szegényebb, elmaradottabb régiók fejlesztésére költik a pénzt. Természetesen Katalóniának is kapnia kell a fejlesztésekbÅ‘l, de méreteinek, szükségleteinek megfelelÅ‘en, nem elnagyoltan.

    A katalánok másik, szerintem legfontosabb indoka a nemzetiségi eltérés, nemzetállam létrehozására való törekvés. A katalán nép rendelkezik önálló nemzetiségtudattal és nyelvvel.

    Ha viszont sikerülne elszakadni Spanyolországtól, az nem biztos, hogy jó következményeket hozna. Katalónia a hatályban lévÅ‘ EU-s törvények alapján nem lenne uniós tag ami a kontinensen súlyos hátrányként érné Å‘ket, valamint a nyersanyagokat, élelmiszereket be kéne szállítani mert nem lenne elég amit Katalóniában termelnek ki/meg.

    Szóval véleményem szerint a legjobb megoldás az lenne ha Katalónia maradna Spanyolország része, ha pedig ez semmiképpen nem megoldható, akkor gazdaságiegyüttműködést kéne végezni Spanyolországgal ameddig nem képesek önállóan a szükségletek kielégítésére, valamint nagy partner, beefektetÅ‘ lehetne még Kína, amely megpróbál még jobban betörni az európai gazdasági világba és új partnereket keres 

Érdekességek Katalóniáról:

-Katalónia lakossága kb. 7565700 fő

-Területe 32114 km^2

-Katalónia leghíresebb focicsapata a Barcelona, amely jelenleg a BL címvédÅ‘je, és itt játszik többek között a négyszeres(ezzel rekordtartó) aranylabdás Lionel Messi vagy például Neymar Jr. a brazil csodagyerek. Katalán klub még az Espanyol is.

-Ha lenne Katalán futballválogatott, itt játszana többek között Gerard Piqué, Jordi Alba, Cesc Fábregas, Segio Busquets valamint Victor Valdés.

Katalán, spanyol ellentéteknek a háttere

Katalónia akkori nevén barcelóniai grófság afféle ütközőállamként szolgált a 9.században elÅ‘retörÅ‘ ibériai arab Ã¡llam ellen. A 12. században egyesült Aragóniával. Az egyre jobban elÅ‘retörÅ‘ Aragóniai királyság nagyhatalommá vált ez köszönhetÅ‘ volt annak, hogy elfoglalta Valenciát Baleárokat és uralkodott Nápoly, Korzika és Szardínia felett is. II. Ferdinánd és Izabella kasztíliai királynÅ‘ frigyre lépésével megszületett az egységes spanyol állam 1469-ben.

 

II. Károly 1700-ban trónörökös nélkül halt meg, trónjára ígényt tartotak a Haubsburgok és a francia Bourbonok is. 1701-ben V. Fülöpöt XIV. Lajos fiát koronázták meg, mire válaszul a "Nagy Szövetség" (osztrák-angol-holland) hadat üzent XIV. Lajosnak. A háború egész európára kihatott, spanyolországban, pedig polgárháború alakult ki, amelybe más országok is beleavatkoztak. 1705-ben Károly Habsburg fÅ‘herceg elfoglalta Barcelónát, elismertték királyuknak. 1711-ben Károly megörökölte a bécsi trónt is és megpróbálta kézben tartani a spanyol és az osztrák örökséget is,  ami Ausztria szövetségesei számára elfogadhatatlan volt. 1713-ban az angolok és a hollandok elismerték V. Fülöpöt Spanyolország királyának, rá egy évvel  Ausztria is beleegyezett. 1713 nyarán a brit császári seregek távoztak Barcelóniából és V. Fülöp megkezdte a város ostromát. Az ostrom több, mint egy évig elhúzódott, majd 1714. szeptember 11-én bevették a katalán fÅ‘várost. V. Fülöp szinte azonnal életbe léptette a már korábban kiadott rendeleteit, amelyek megszünteték a katalán autonómiát és a katalán nyelvet is betiltották. 
 

bottom of page